Wachtwoord kwijt? Maak een nieuwe aan!
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color
HOME arrow Nieuws arrow Categorie arrow Politiek arrow Opinie: Terug naar het middelpunt
Opinie: Terug naar het middelpunt PDF Afdrukken E-mail
Geplaatst door Redactie   
maandag 22 februari 2010

ImageDe meeste mensen zullen waarschijnlijk nooit extremisten worden. De menselijke natuur neigt naar compromis, niet naar conflict. Toch duikt er geregeld extremisme op in de media, in de politiek, in religie en in maatschappij. Het is bijvoorbeeld in sommige Marokkaanse media verboden met een jood te praten. En de burqa lijkt de juiste uiting van geloof.


Al een paar maanden is een campagne in Marokko aan de gang tegen mensen die normaal omgaan met andersgelovigen. Meer in het bijzonder met de Joden. In moskeeën in Kenitra, Meknes, Nador, Salé en Tanger zijn ze beschuldigd van banden met "zionisme" en het nastreven naar officiële betrekkingen met de Staat Israël. Er is zelfs een nieuwe club opgericht die wil waarschuwen tegen het praten met een jood.

De Joden wonen al honderden jaren in Marokko. En niets uit de geschiedenis wijst op enig probleem van samenleven. Religieuze diversiteit is wettelijk erkend en beschermd. Maar dat weerhoudt extremisten er niet van misbruik te maken van de problemen tussen Israël en de Palestijnen om een goed nabuurschap te ondermijnen.

Een ander voorbeeld van extremisme is de heisa rond de burqa. Het Westen wordt beschuldigd van onderdrukking van de islam. Aanleiding is het laatste Frans verbod op dit ongebruikelijk kledingstuk. Van de vijf miljoen moslims in dat land dragen minder dan 2.000 vrouwen een burqa. Protest tegen het verbod was dan ook zo goed als nihil.

De meeste mensen staan ver van extreme standpunten. Dat kost extremisten tijd en moeite om die  aan zich te binden. Daarom argumenteren succesvolle extremisten niet in het openbaar om een debat te winnen. In plaats daarvan halen ze het middelpunt weg door de publieke ruimte in bezet te nemen. Alles wat extreem is, wordt als normaal gepresenteerd. En alles wat normaal is, wordt verdacht gemaakt. Het dragen van een burqa is heldhaftig. En het schelden op een jood of op een vrouw zonder hoofddoek, staat gelijk aan een religieus plicht.

Tegenover de extremisten staat een zwijgende en angstige meerderheid. De angst komt voort uit een eeuwenoud idee dat alle waarheid uit de religie komt en dat alle religieuze mensen per definitie goed zijn. We zijn bang extremisten te bekritiseren uit angst beschuldigd te worden van het afwijzen van de islam. Maar kritiek op menselijk falen hoort bij elke samenleving. Dat is nu meer dan ooit hard nodig.
 
< Vorige   Volgende >

Externe links


festival_timitar_2010

agadir_1960_2010

daily_newspaper_souss_online